Hoşgeldiniz Bugün 10 24 2020

Proton yerli üretim otomobile talip oldu

ada

Bilim, Sanayi ve Toknoloji Bakanı Fikri Işık, Malezya ziyareti çerçevesinde bugün ülkenin önemli üreticilerinden Proton’u ziyaret ediyor. Ziyarette, 2012 yılında Türkiye’de üretimin yanı sıra “yerli otomobil projesi” ile de ilgilendiğini açıklayan Proton’la bu konunun tekrar gündeme gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

Işık, Türkiye’nin yerli çip üretimi ve yerli Otomobil konusunda kararlılığını hatırlatırken, Malezya’da da Gebze’de inşası süren Bilişim Vadisi benzeri yapıları incelediklerini, Proton fabrikasını da gezeceklerini anlattı. Işık, Malezya’nın otomobil üretimine ilişkin deneyimlerini gözlemleyeceklerini söyledi.

Endonezya’ya da talip Malezya’nın “yerli otomobil” markası olarak ün yapan Proton, 2012’de Türkiye’de bir otomotiv şirketiyle üretim görüşmeleri yaptığını açıklamış ve ileriki aşamada Türkiye için “yerli otomobil” projesi üzerinde de çalışmak istediklerini bildirmişti. Açıklamayı, Proton’un kurucusu eski başbakan Mahathir Muhammed yapımış, ama somut gelişme olmamıştı. Proton, bundan önce de İran ve Türkiye’nin dahil olacağı, “İslam dünyasına özel” otomobil geliştirilmesi girişimlerinde bulunmuş, daha sonra bu projeden çekilmişti. Proton, son olarak geçtiğimiz günlerde Endonezya’nın muhtemel “yerli otomobil” projesine destek olmak amacıyla bu ülkeyle bir iyi niyet anlaşması imzalamıştı. Anlaşmayla Proton, Endonezyalı bir şirketle projenin fizibilitesi ve muhtemel işbirliği alanları konusunda çalışacak. Bu çalışmanın 6 ayda tamamlanması bekleniyor.


Benzer Yazılar
DAHA FAZLA
Yorum Yap