Hoşgeldiniz Bugün 04 07 2021

Proton Helezon Yayları

ada

Kış aylarında güvenlik önlemi olarak proton helezon yaylarını mutlaka kontrol ettirmeliyiz. Kış mevsiminde Yollara serpilen tuz ve kum bir araya gelerek, helezon yaylarının ve yay yatağı arasında tam bir aşındırma macunu oluşturmaktadır. Bu durum helezonlarda çok daha hızlı bir şekilde aşınmasına, hatta kırılmasına neden olmaktadır.

Kırılma genellikle yaylarda, yoldaki pisliklerin toplandığı alt ucunda meydana geliyor.  Yaylar, aracın ağırlığını desteklediğinden, güçlü ve dayanıklı olmak zorundadırlar. Güç, kısmen yay sayısıyla ölçülebilir. Ancak araç üreticilerinin, ağırlık eklemeden işlevselliği artırma çabaları, göreceli olarak daha az helezonun yer aldığı yüksek dayanımlı parçaların üretilmesini sağladı. Artık, başka teknolojilerin ve tasarım özelliklerinin kullanılması zorunlu hale geldiğni belirtmektedir.

Özelliklerinden farklı yedek parçalar takmak, aracın sürüş, yol tutuş ve fren performansını olumsuz etkileyebilmektedir. Aşınmış yaylar, aracın frenleme performansını yüzde beşe kadar etkileyebilir ve kırık yaylar lastiği delebilir.


Yorum Yap